Eskihisar Kalesi dik yamaçlı bir tepe üzerine limanı korumak amacı ile yapılmıştır. Tahminlere göre bu kale Bizans İmparatorluğu zamanında yapılmıştır. Bizans tarih yazıcılığının önde gelen isimlerinden Georgios Akropolite 1241 yılında ilk olarak Eskihisar Kalesinden söz etmiştir. Palekanon Savaşından ve bazı savaşlarda isminden oldukça sık söz edilmektedir. Bu bilgiler ışığında Eskihisar Kalesinin 1241 yılından önce inşa edildiği görülmektedir.

Mimari yönden incelendiğinde Eskihisar Kalesi iç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Kale Kültür Bakanlığı tarafından 1995-2000 yıllarında onarılmaya başlanmış çevresinde Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından kazılar yapılmıştır. Bu kazılarda Bizans keramikleri, kırık mimari parçalar, testiler, kabartma hac motifleri ve kitabeler bulunmuştur. Kalede 8 sütunlu 15 kubbeli Bizans sarnıcı ve 1025 kişi kapasiteli tiyatro sahnesi bulunmaktadır.

Kalenin dış surları ve duvarları çepeçevre onarılmış, giriş kapısı ve her iki yanında yer alan burçlar aslına uygun olarak tekrar örülmüş. Gönderdeki bayrak nazlı nazlı dalgalanmakta. Tarihi kale, resmi bayramlarda, özel törenlerde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmakta. Yeşilçam filmlerine,  doğal çekim stüdyosu bile olan kale “Kahpe Bizans, Fatih’in fedaisi” gibi filmlerin setlerine de ev sahipliği yaptı. Manzarası panoramik; İzmit Körfezi’ne giriş çıkış yapan balıklar bile görünüyor. Restore edilen kale şimdilerde açık hava konser salonu ve sinema olarak kullanılıyor. Denizden görünümü oldukça görkemlidir. 

Her yıl Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen Eskihisar Kalesi Kültür Sanat Akşamları’na Gebzeliler yoğun ilgi gösterir. Yaz akşamlarının vazgeçilmez etkinliklerinin başında gelen Eskihisar Kalesi Kültür Sanat Akşamları’nda sinema, tiyatro, söyleşi gibi zengin bir içerik halkın beğenisine sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir