Gebze bölgesi bir dünya markası el emeği göz nuru Hereke halılarının dokunup halı sanatımızın dünyaya tanıtılmasına ev sahipliği yapmıştır. Bir zamanlar Gebze’de her evde halı tezgâhların da Hereke ipek halıları dokunuyordu.  Atalarımız dan miras halıcılık sanatı ilk kez bundan 2500 yıl önce kadim Türk boylarının dünyaya yayıldığı Altaylarda dokunmuştu. Kameralarımızı Altaylarda ilk Halının bulunduğu Pazırık kurganlarına çeviriyoruz. Geçmişte Gebze’nin nahiye merkezi olan Hereke ipek halı sanatına da ilham kaynağı olan Pazırık halısı tasarım, ölçü ve şekil bakımından Türkmen halılarına çok benzemektedir.

Simetrik düğüm olarak bilinen Gördes – Türk düğümü ile dokunan bu yün halı santimetre karesinde 36 çift düğüm bulundurmaktadır. Bu düğüm devrine göre çok ileri bir tekniktir. Pazırık Halısı, Türklerin halıcılık konusunda çok eskilerden beri uzman olduklarını ispatlamaktadır. Dünyanın en eski halısı olarak  tarihe geçen Pazırık halısı nın ojinalı  Rusya da St.Petersburg’daki Ermitaj müzesinde sergilenmektedir.

Halı sanatımızın en nadide örnekleri tarihi ipek yolu üzerinde bulunan bir zamanlar  Gebzeye bağlı Nahiye merkezi ve  belde belediyesi  Hereke’ de hayat bulmuştur. 1843’te dönemin padişahı Sultan Abdülmecit tarafından vakıf olarak kurulan Hereke Fabrika-i Hümayun ‘undan günümüze, Hereke halısı sanatımızın simgesi olma özelliğini sürdürmüştür.

1933 yılın da Hereke fabrikasında çekilen belgesel görüntüler sanayi tarihimize de ışık tutmakta. Son yıllarda Devletimiz Hereke halı sanatını gelişmesine büyük önem  vermekte, Cumhurbaşkanı  sayın Erdoğan ın ziyaret  ettiği  tarihi  Hereke halı fabrikasına yatırımlar yapılmakta. Halı sanatını yaşatmak için  Hereke ipek halı ustaları yetiştirilmekte.  Hereke halıları, geleneksel Anadolu halıcılık sanatı nın yüzyılımızdaki sentezidir.

Bir dünya markası olan ve geçmiş de Gebze bölgesinde dokunan Hereke  ipek halı motifleri başlı başına bir kültürdür.  Hereke halı motifleri doğayı kucaklayan  toplumun özelliklerini gösteren geleneksel sanatlarımızı  yansıtır. Halı desenleri tasavvuf kültürümüzden gelen sonsuzluk temasını da yaşatmakta.. Hereke halılarında başta lale, goncagül, yaprak, karanfil, sümbül, badem, çiçek buketleri olmak üzere iki yüzden fazla çiçek motifi kullanılır; ve bu motifler bir araya gelerek eşsiz desenler oluşturur. Bir çiçek cümbüşüne dönüşmüş Hereke halılarına her dokunuşta bir çiçek yumuşaklığı; üzerinde her gezinişte bir gülistan ferahlığı hissedilir. Hereke halıları başlı başına bir kültür sanat ve medeniyettir.

 Hereke Halı sanatı  çiçek motifleri ile  hayat bulmuş. Yedi Dağın Çiçeği, Badegül, Kırçiçeği, Binbir Çiçek, Lalezar, Kristal, Karpuzlu, Zümrüt-ü Anka, Çeşm-i Bülbül, en  tanınan desenleri olarak kültürümüz de yerini almıştır.

Gebze Eskihisar üzerinde uzanan müstesna güzelliğe sahip tabii koylar, doğal güzellikler ve Gebze’nin temiz sahilleri, insanların nefes alabildiği yer. Gebze’nin güneybatısında yer alan Eskihisar, İstanbul-Ankara karayolu ve hızlı tren istasyonu ile  Gebze –Halkalı  Marmaray  bağlantılı bir yerleşim merkezi. Eski çağlardan beri İzmit Körfezinin güneyindeki geçişi kontrol altında tutan önemli bir geçit olma özelliğini uzun süre korumuştur. Günümüzde İstanbul-Bursa yolunu kısaltan Eskihisar-Topçular feribot seferleri, bu şirin sahil kasabası üzerinden sağlanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir